Домовой - Светловодск

Затопление Кременчуга, как это было

Автор: admin
Загроза затоплення або помилкова тривога.


З дитинства пам'ятаю розповіді про те як мама зі мною на руках, а мені було півроку і мою десятирічною сестрою їхали на вантажівці з чужими людьми, тісно притулившись один до одного, на піщану гору, рятуючись від повені, якої на щастя не сталося.

Аліса Евселевская - Загроза затоплення або помилкова тривога.

З особистих спогадів Л.І.Евселевского

У травні 1963, точну дату не пам'ятаю, йшли заняття в медучилищі. Раптом учні звертаються до мене і кажуть: Дивіться що робиться на вулиці, люди біжать, машини всі рухаються у бік Піщаної гори! Дійсно за вікном відбувалося щось жахливе, що нагадує війну. Забігає в аудиторію лаборант і кричить: «По радіо передали, що завалилася гребля Кременчуцької ГЕС і вода затопить місто. Усім громадянам Кременчука негайно йти і що можна вивозити на Піщану гору, а жителям Крюкова на Деївську. »

Це повідомлення було повторено кілька разів. Я дав команду всім учням вийти у двір. Так як училище знаходилося на території 1-ї міської лікарні, попросили учнів надавати допомогу в евакуації хворих. До хворих бігли родичі. Особливе положення склалося в пологовому відділенні. Зав. відділенням доктор Дмитренко Григорій Олексійович, просив родичів заспокоїтися, не панікувати. Але поки він намагався з'ясувати обстановку, його ледь не побили.

Ми з ним удвох залишилися як старші на території лікарні. Минуло хвилин 20 після повідомлення. Води не видно. У тих хто прибіг з центру запитуємо чи бачили вони воду. Ніхто не бачив, тільки чули сповіщення по радіо.

Я вирішив подзвонити в міськвиконком, ніхто не відповідає, міськком КПУ, теж нікого. Тоді телефоную на рятувальну станцію, питаю у чергового: «У вас все гаразд? Що робиться на Дніпрі? »Відповідь - все в порядку. Прошу запросити начальника станції. Пояснюю йому про тривогу, передану по радіо. Отримую відповідь, що на річці ніяких видимих ​​змін немає, рівень не збільшився, з боку Світловодська йдуть кілька барж ...

Виходимо і пояснюємо рідним і хворим, що відбувається щось незрозуміле. Для уточнення Дмитренко дзвонить до головлікаря у Світловодську лікарню. Запитує, що робиться у Світловодську і біля греблі? Він відповідає: «у місті все спокійно, теплохід заходить в шлюз.» Григорій Олексійович пояснює, що його хвилює і отримує відповідь: «У нас тільки закінчилися заняття з протиповітряної оборони. От і все, в місті спокійно. »

Ще раз дзвонимо на рятувальну станцію. Рівень води не змінився. Рибалки додому не повертаються. Після повідомлення по радіо пройшло більше 40 хвилин. Люди почали заспокоюватися. Дали команду повернути хворих в палати.

Після цього я бігом додому. Прибігаю, вдома нікого немає. Питаю сусідів, дружина з дітьми пішла. Іду на гору, а люди вже повертаються. По радіо передали, що це була навчальна тривога. Піднявся на гору в район Палацу культури автозаводу. Не знайшов своїх. З тривогою повертаюся додому. Дружина з доньками в будинку. Мені було висловлено все, що в таких випадках говорять. Головне для тебе робота, а сім'я тебе не хвилює. Потім дружина заспокоївшись розповіла. Тривога охопила всіх. Страшно було виглянути у вікно. Всі біжать, плачуть. Згадалося час війни та евакуації. Старша дочка Софа була в школі. Хвилин через десять прибігла додому. З валізою пелюшок, 6-місячною Алісою на руках і старшою донькою поруч побігли на гору. Недалеко від будинку вантажна машина підбирала людей, щоб везти в гору. Підбігли до машини, насилу встигли залізти, машина рушила на гору ...

Що ж сталося. Республіканський штаб Цивільної оборони, проводив заняття в Кіровоградській області. У розробленій програмі, у навчанні повинні були бути задіяні Кременчук та кілька районів Полтавської області. Штаб ГО Кременчука не був попереджений. Міський вузол зв'язку отримав секретною поштою пластинку, яку потрібно було включити і передати по міському радіо. Сигнал отримали, відключили всі передачі і по міському радіо вузлу передали те, що було записано. Міське керівництво про навчання не знало. Перший секретар ЦК КПУ і голова виконкому були на нараді в Полтаві. Всі керівники діяли на свій ризик. Заводи зупинилися, дітей в одних школах відпустили додому, в інших організували бігом на Піщану гору. Продавці залишили магазини відкритими. Кременчужани залишали вдома документи, цінності, речі. Люди рятували своє життя. Крадіжок особливих не було. Кременчужани потім жартували, «Злодії злякалися і втекли першими.»

Того ж дня приїхала комісія з Києва. Підрахували збитки, благо постраждалих не було. Були звільнені від виконуваних обов'язків Начальник штабу ЦО Республіки та Кіровоградської області.
1443     
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

Информация

Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 17 дней со дня публикации.
Айхерб