Питна вода не стане дешевшою, але стане якіснішою
Світовий банк впроваджує програму модернізації інфраструктури для поліпшення якості питної води. До списку регіонів, яким буде надано кредит, потрапив і Кіровоград.
Обласна рада надала ОКВП «Дніпро-Кіровоград” дозвіл на отримання позики Світового банку у розмірі 275 млн грн. Генеральний директор підприємства, Роман Ілик, розповів Першій електронній про умови отримання кредиту і перспективи водопостачання області.
— Романе Ігоровичу, які можливості для „Дніпро-Кіровоград» дає отримання кредиту Світового банку?
— Ні для кого не є секретом, що комунальні підприємства нашої держави довгий час були збитковими. Тарифи політизувалися. Потім тарифна політика почала регулюватися Національною комісією. Це був і є довгий процес. Зараз державна політика спрямована на залучення інвесторів, недержавне фінансування у зв’язку зі скрутною економічною ситуацією, неможливістю поновлювати основні фонди за рахунок безповоротного державного фінансування. Ще з 2005 року ми шукаємо такого інвестора для оновлення основних засобів, насосного обладнання, ремонту аварійних мереж. Це дозволить знизити собівартість, отримати економію, і за рахунок цього повернути позичені кошти. Мова іде про сотні мільйонів гривень.
— Чому саме Світовий банк є найбільш прийнятним кредитором для фінансування цих проектів?
— Інвестор, коли надає позику, розраховує максимально швидко повернути залучені кошти. А Світовий банк дає нам унікальні умови. Це 0,8-1,5% річних, плюс надається пільговий період у три роки на проведення робіт з реконструкції мережі, протягом якого не буде сплачуватись тіло кредиту, а тільки відсотки по ньому. Для України це фантастичні умови. Треба зазначити, що тендери проводитиме Світовий банк, він і визначить оптимального виконавця робіт з модернізації. І це можуть бути не тільки українські підрядники.-
— Для повернення позики підприємство повинно вийти як мінімум на рівень беззбитковості або отримувати прибуток від надання послуг?
— Оскільки ми є монополістами і обслуговуємо соціальну сферу, про прибутковість водоканалів мова не йде. Завдання, яке стоїть перед нами – вихід на економічно обґрунтовану собівартість, максимум – 1-2% прибутку, які дозволять закінчувати беззбитково фінансовий рік, враховуючи можливі коливання у ціні енергоносіїв. Але отримавши кредит Світового банку і впровадивши енергозберігаючі технології, ми зможемо отримати економію. Це і надасть нам можливість повернути залучені кошти.
— Тобто в перспективі не йдеться про зниження тарифів на водопостачання та водовідведення?
— Економія дасть можливість повернути кредит. Але головне – це покращення якості питної води, приведення її у відповідність до європейських стандартів.
— Яким чином вдасться покращити якість води?
— Ми беремо воду зі Світловодського водосховища і пропускаємо її через очисні споруди. Вони побудовані ще у 1973 році. Технології, за якими вони працюють, є застарілими. Вимоги до якості питної води були іншими. З 2015 року впроваджується нові норми: контроль залишку хлорорганіки у воді. Дотепер цей показник не моніторився. За рахунок державних коштів ми побудували нову хлораторну, встановили нове обладнання для дозування хлору. Внаслідок цього очистка проходитиме краще. Але на якість впливають і інші конструктивні елементи – фільтри, очищувачі. Ось у цьому напрямку ми і будемо працювати.
— Альтернативи хлоруванню немає?
— Альтернативою є, наприклад, гіпохлорид. Але будівництво станції для його виробництва є дуже витратним проектом, це сотні мільйонів гривень. До того ж така станція не забезпечить повністю наші об’єми виробництва. В результаті це призведе до значного подорожчання води, підняття тарифів. А закуповувати і транспортувати такі об’єми (а це рідина) є також дуже витратним проектом. В 2007 році було вирішено зупинитись на варіанті встановлення сучасного обладнання на існуючих спорудах. Від хлору не відмовились, наприклад, у Європі. У США також хлорування є актуальним вже близько ста років.
— Коли ви очікуєте отримати кредит і розпочати роботи з модернізації виробництва?
— Зараз ми працюємо над розробкою технічних завдань на тендери. Перший тендер по блоку очисних споруд буде проведено у третьому кварталі цього року. Термін впровадження всього проекту – три роки.
— З чим пов’язані одні з найвищих в Україні тарифи на водопостачання, які діють у нашій області?
— Це пов’язано з тим, що у нас найдовший водовід, застарілі очисні споруди – там відсутня автоматизація, також це пов’язано з тим, що і водовід, і очисні споруди будувалися на інші об’єми виробництва – до 160 тис. метрів кубічних на добу. А споживання є на рівні 80-90, максимум 100 тисяч кубометрів. Недозавантаженність обладнання і його застарілість дають такий економічний результат. Якби працювала вся промисловість, об’єми споживання б дозволили зменшити собівартість кубометра води. Водоканал не може продати споживачам води більше, ніж їм потрібно.
— Крім покращення якості води, які ще «вузькі місця» водопостачання дозволить обійти впровадження цих проектів?
— Мова йде про впровадження енергозберігаючих технологій, ремонт аварійних дільниць водогонів, зменшення втрат питної води, яка доходить до споживача. Нагадаю, що до 2012 року існувала практика подачі води за графіком в Кіровограді, нічні відключення водопостачання у Знам’янці. Ці проблеми успішно вирішено. Кредит Світового банку відкриває новий етап модернізації виробництва. Це дасть у перспективі й економічний ефект, і приведення якості води до європейських стандартів.
Євген Манженко для „Першої електронної газети“
Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам
зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.
Информация
Комментировать статьи на сайте возможно только в течении 17 дней со дня публикации.